Legislativa
Jaká je nová úprava institutu promlčení v České republice a v čem je nedostatečná
Po Poslanecké sněmovně schválil návrh zákona novelizujícího trestní zákon a trestní řád 22. července 2020 také Senát. Zákon (po podpisu prezidenta) nabyl účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Zavádí delší promlčecí dobu (30 let) např. u vraždy a privatizačních trestných činů (u vražd se to týká jenom těch, co byly spáchány obzvláště krutým a trýznivým způsobem, např. vražda těhotné ženy, u „klasických vražd“ zůstává promlčení jako předtím – 15 let.)
Navzdory aktuální novele trestního zákona ale patříme nadále mezi menšinu zemí, kde jsou závažné trestné činy promíjeny v porovnání s vyspělými státy po krátké době.
Tak tomu bohužel je i přesto, že článek na serveru Česká justice s titulkem Ondráček k nové nepromlčitelnosti zločinů: To se toho tak bojíte? Nechte to na orgánech (6. 9. 2020) se snaží tuto neblahou skutečnost rozptýlit (zřejmě politikum, aby si příslušná politická strana připsala body).
Pakliže se v Česku promlčecí lhůta nezmění, bude zanedlouho promlčena řada dalších případů. Mimo jiné masakr ve Šternberku – promlčen bude v r. 2025: Do půjčovny videokazet na Hlavním náměstí vešel asi hodinu po poledni neznámý člověk a obsluhu surově ubodal. Anebo brutální vražda inspektorky – promlčena bude v roce 2026: I po letech totiž zůstává neobjasněnou vražda inspektorky životního prostředí Marie Nesetové z Bruntálska. Ráno 30. června 2006 vyjela na služební cestu, ze které se už nikdy nevrátila.
Jde o velice krátký výčet. Takovýchto případů je mnohem více. Máme-li následovat sousední země a současný trend v trestním právu, měla by tudíž proběhnout další novelizace trestního zákona a trestní řádu. Vražda totiž zůstane vraždou jednou provždy bez promlčení i s promlčením.