Vyšetřování
Jaké policejní týmy vyšetřují v tuzemsku promlčené zločiny
Homicidum
Podle kriminalistů není neobvyklé, že vyšetřovatelé dále pokračují v pátrání i po promlčení případů. Těch jsou po celé republice desítky. Právě kvůli nim vznikl v Moravskoslezském kraji speciální vyšetřovací tým Homicidium (přeloženo do češtiny – vražda člověka.)
Vrahů, které nedostihla spravedlnost je ale pořád víc než dost. Odložený je třeba případ Dity Hrabánkové z roku 1992 – její tělo našli s vyňatými orgány v průhonickém parku. Dodnes se ale také neví, kdo zavraždil třeba pražského kmotra Františka Mrázka.
Pracovní tým Homicidium vznikl v roce 2011. Tvoří ho 12 členů, kteří však plní i běžné úkoly svého služebního zařazení a k neobjasněným kauzám se vracejí, když to situace dovoluje. Cílem zřízení týmu byla současně i potřeba tzv. nezaujatého pohledu jiných pracovníků na případ, situaci, vyhodnocení. Právě tento jiný, řekněme nový a nezatížený pohled, dokáže mnohdy objevit maličkost, která mohla být předtím přehlédnuta, nebyl na ni kladen potřebný důraz… Tým se vrací průběžně k vícero kauzám, podle toho, k jakým informacím a poznatkům se dostává.
Tempus
Znovuotevřením neobjasněných zvlášť závažných úmyslných trestných činů, zejména vražd, se zabývá také speciální tým Tempus Policejního prezídia. Tým Tempus vznikl v roce 2013. Má kmenové pracovníky, ale je tu možnost do týmu rozkazem velet pracovníky i jiných součástí PČR. V současné době prověřují pracovníci Tempusu kolem šesti případů.
Skupina Tempus je zařazená pod odbor obecné kriminality úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, nezabývá se však jen „promlčenými „ případy, ale všemi podněty k případům násilného charakteru, zejména dosud neobjasněnými vraždami a ublížením na zdraví s následkem smrti.
Nemožnost potrestání
Problém se může zdát, že v případě promlčených závažných činů nemůže být pachatel kvůli promlčení potrestán. Nejde tedy o zbytečné plýtvání státními prostředky a energií kriminalistů?
„Samozřejmě policie v takovém případě zajistí důkazy, vynaloží dost značnou energii, ale pachatel nemůže být obžalován. Lze tedy říct, že jde o zbytečně vyplýtvané prostředky,“ míní někdejší policejní rada Tibor Levay (viz kontakty).